پرش به محتوا

۱۰ دقیقه برای نزدیک شدن به موفقیت

کارهای مفیدی که می‌توانید در مدت زمان ۱۰ دقیقه برای موفقیت انجام دهید.

فرض کنید ده دقیقه در روز زمان اضافی دارید و نمی‌خواهید آن را با اسکرول کردن صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی هدر دهید و ترجیح می‌دهید یک کار مفید انجام دهید.

اما در این مدت کوتاه چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

در این مقاله، لیستی از کارهای مثبتی را که می‌توانید در مدت زمان ۱۰ دقیقه برای موفقیت انجام دهید، چه در خانه و چه در محل کار، مرور خواهیم کرد.

کارهای مفیدی که می‌توانید در مدت زمان ۱۰ دقیقه برای موفقیت در محل کار انجام دهید.

ده دقیقه زمان اضافی در محل کار برای به پایان رساندن کارهای کوچکی که بیشتر اوقات برای انجام آنها زمان نداریم یا تنبلی می‌کنیم، بسیار مناسب است.

صندوق ورودی ایمیل خود را مرتب کنید.

صندوق ورودی اکثر ما غرق در ایمیل‌های مهم و غیر مهم است. اگر چند دقیقه فرصت دارید، Inbox خود را به صفر برسانید:

 • به ایمیل‌های مهم پاسخ دهید، آن‌هایی را که نیازی به اقدام ندارند یا حاوی اطلاعات مهم نیستند، حذف کنید، عضویت در خبرنامه‌ای را که دیگر به آن علاقه ندارید، لغو کنید.
 • اگر ایمیل‌های زیادی دریافت می‌کنید که به پاسخ مشابه نیاز دارند، هر بار آن را تایپ نکنید: از این زمان برای ایجاد الگوهایی برای پاسخ به ایمیل‌های مشابه استفاده کنید تا پاسخ به ایمیل‌ها زمان کمتری از شما بگیرند.
10 دقیقه برای موفقیت: صندوق ورودی ایمیل خود را مرتب کنید.
۱۰ دقیقه برای موفقیت : صندوق ورودی ایمیل خود را مرتب کنید.

زمان خود را ردیابی کنید.

برای ردیابی زمان چند راه وجود دارد: اگر از نرم افزارهای ردیابی زمان استفاده کنید، شروع آن چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد، اما اگر از کاغذ استفاده می‌کنید، برای افزودن تمام کارهای روزانه خود ممکن است به چند دقیقه زمان نیاز داشته باشید.

درباره ردیابی زمان با بهتایم بخوانید.

از آنجا که طبق منحنی فراموشی ابینگهاوس، پس از شش روز ما فقط ۲۳٪ از آنچه آموخته‌ایم را به خاطر داریم، ردیابی زمان، زمانی موثر است که بجای یک بار در هفته، هر روز انجام شود.

همچنین می‌توانید از این ۱۰ دقیقه برای بررسی گزارش‌های نرم افزار ردیابی زمان خود استفاده کنید و عملکرد خود را تحلیل کنید.

اگر به دنبال یک نرم افزار ردیابی زمان همراه با داشبورد مدیریتی فارسی می‌گردید، کلیک کنید و به رایگان ثبت نام کنید.

برای هفته آینده هدف تعیین کنید.

اهداف هفتگی معمولاً بخشی از یک هدف بزرگ و بلند مدت هستند که به بخش‌های کوچکتر تقسیم شده‌ است. این اهداف به اندازه هدف بلند مدت ترسناک نیستند و از طرفی به شما امکان می‌دهند پیشرفت خود را بهتر از اهداف روزانه بررسی کنید. علاوه بر این، هم فرصت کافی برای انجام تغییرات لازم را دارید، و هم زمان به اندازه کافی کوتاه است که انگیزه شما را حفظ کند.

نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید، برنامه‌ریزی زمان لازم برای انجام هرچه دقیق‌تر کارها است. اطلاعات ردیابی زمان شما می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

to-do list بنویسید.

نوشتن لیست کارها معمولاً پس از تعیین اهداف صورت می‌گیرد. نمی‌توانید هر دوی این کارها را در ۱۰ دقیقه انجام دهید، مگر اینکه ابزار مناسب این کار را داشته باشید.

بخوانید چرا باید از فهرست کارهای روزانه یا to-do list استفاده کنیم؟

موثرترین لیست‌ها از ساختار خوبی برخوردار بوده و شامل وظایف زیادی نیستند. واقع‌بین باشید و برای دستیابی به بهترین نتایج، بیشتر از ۶-۷ مورد ننویسید و آنها را اولویت‌بندی کنید:

 • مهمترین کارها باید ابتدا انجام شوند.
 •  اگر کاری وجود دارد که می‌توانید آن را محول کنید، حتما این کار را انجام دهید.

نوشتن جزئیات هنگام تهیه لیست کارها بسیار مهم است:

به عنوان مثال کار بر روی پروژه الف، می‌تواند معنای زیادی داشته باشد. بهتر است در عوض بنویسید اختصاص کارها به تیم، تعیین تاریخ سر رسید و …
می‌توانید لیست کارهای روزانه یا هفتگی (یا هر دو!) بنویسید، هر کدام که بهتر برای شما جواب می‌دهد.

پیشرفت خود را ارزیابی کنید.

در مورد تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده با ردیابی زمان و ارزیابی نحوه صرف وقت صحبت شد. علاوه بر این می‌توانید پیشرفت خود را تحلیل و ارزیابی کنید.

دوباره بررسی کنید که اهداف شما چیست و چقدر به تحقق آنها نزدیک (یا دور) هستید. از خود بپرسید آیا اقدامات روزمره شما منعکس کننده اهدافی است که می‌خواهید بدست آورید. آیا استراتژی شما جواب می‌دهد؟ اگر به درستی نتیجه نمی‌دهد، علت آن چیست؟ برای بهبود آن چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ اگر استراتژی اشتباه بوده، در عوض چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اگر هنوز به اهداف خود نزدیک نیستید، قرار نیست این موضوع شما را بهم بریزد، ازریابی خود ابزاریست که به شما کمک می‌کند اقدامات صحیحی را انجام دهید و در صورت لزوم تغییراتی را اعمال کنید تا بتوانید به اهداف خود برسید.

فضای کاری خود را سازماندهی کنید.

ده دقیقه زمان کافی برای تمیز کردن میز کار یا مرتب کردن فضای دیجیتالی شماست.

وقتی نوبت به تمیز کردن میز می‌رسد، باید:

 •  فنجان‌های خالی قهوه، بطری‌های آب یا هر چیز دیگری را که نباید وجود داشته باشد، دور بیاندازید.
 •  کاغذهای خود را سازماندهی کرده و آنهایی را که نیازی ندارید، دور بیاندازید. (به طور کلی، بهتر است در صورت امکان از کاغذ کمتری استفاده کنید.)
 •  موارد مشابه را کنار هم قرار دهید: مداد در جا مدادی، کاغذها در یک قسمت و غیره. تا زمانی که به چیزی نیاز دارید، به راحتی آن را پیدا کنید.
 •  یک منطقه خالی از وسیله برای نوشتن یا قرار دادن صفحه کلید خود داشته باشید.

‌ اگر میز کار شما از قبل تمیز و مرتب است، می‌توانید تلفن یا رایانه خود را مرتب کنید. همه فایل‌ها و برنامه‌هایی را که دیگر از آنها استفاده نمی‌کنید حذف کرده و آنها را مرتب کنید.

تماس تلفنی برقرار کنید.

قرار ملاقات مورد نیاز خود را قطعی کنید، یک تماس کوتاه کاری برقرار کنید، یا فقط یک تماس سریع با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود انجام دهید.

طوفان فکری برای پروژه جدید خود داشته باشید.

این کار را می‌توانید با هم تیمی‌هایتان هم انجام دهید.

مهمترین قوانین طوفان فکری عبارتند از: عدم ارائه بازخورد و قضاوت منفی، اهمیت بیشتر کمیت نسبت به کیفیت، تشویق ایده‌های خوب.

تکنیک‌های ایده پردازی زیادی وجود دارند که می‌توانید انتخاب کنید. در اینجا به برخی از مواردی که بیشتر استفاده می‌شود، اشاره می‌کنیم:

 • در یک مدت زمان محدود هر چقدر ایده که به ذهنتان می‌رسد، یادداشت کنید. در این مرحله، مهم نیست که خوب هستند یا نه و فقط پس از اتمام زمان مورد نظر در مورد آنها بحث کنید.
 • نقشه ذهنی Mind-mapping، زمانی که نموداری ترسیم می‌کنید که روابط بین ایده‌ها را به شما نشان می‌دهد.
 • نوشتن افکار Brainwriting، برای زمانی که به شکل تیمی طوفان فکری می‌کنید. هرکسی ۳ ایده را روی یک کاغذ یادداشت می‌کند و سپس آن را به شخص بعدی می‌دهد تا آنها را تقویت کند. هنگامی که ایده‌ها یک دور میز را دور زدند، می‌توانید در مورد آنها بحث کنید و تصمیم بگیرید که کدام یک بهترین ایده برای اجرایی شدن است.
10 دقیقه برای موفقیت : طوفان فکری برای پروژه جدید خود داشته باشید.
۱۰ دقیقه برای موفقیت : طوفان فکری برای پروژه جدید خود داشته باشید.

کارهای سازنده‌ای که می‌توانید با ۱۰ دقیقه زمان برای پیشرفت خود انجام دهید.

ممکن است فکر کنید که ۱۰ دقیقه زمان کافی برای بهتر شدن نیست. کاملاً درست می گویید. با این حال، اگر به این ۱۰ دقیقه‌ها پایبند باشید، ۱۰ دقیقه در روز برابر با ۵ ساعت در ماه یا ۶۰ ساعت در سال است که خیلی بهتر از ۰ ساعت است.

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید در مدت زمان ۱۰ دقیقه برای خود انجام دهید.

بخوانید.

چه یک پست آموزنده از یک وبلاگ باشد چه چند صفحه از یک کتاب، خواندن همیشه ارزش زمانی که صرف آن می‌شود را دارد. خواندن:

 •  ذهن شما را تحریک می‌کند،
 • تمرکز شما را بهبود می‌بخشد،
 • شما را نویسنده بهتری می‌کند (همه نویسندگان خوب، در ابتدا خوانندگان خوبی هستند)،
 • حافظه شما را بهبود می‌بخشد،
 • استرس را کاهش می‌دهد.
 • مهمتر از همه سرگرم کننده است.

قدم بزنید.

ده دقیقه پیاده‌روی کافی است تا هوای تازه بگیرید، روحیه خود را بهبود ببخشید و ذهنتان را از فکر و خیال پاک کنید. علاوه بر این، پیاده روی ایده‌پردازی خلاقانه را تقویت می‌کند.

اگر بیشتر از ۱۰ دقیقه مثلا ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید، به مزایای بیشتری هم دست پیدا می‌کنید:

 •  تقویت ایمنی بدن
 •  سوزاندن کالری
 •  تقویت عضلات پا و قلب
 • تقویت انرژی و
 • به طور کلی بهبود کلی سلامتی.

تحرک داشته باشید.

اگر نمی‌توانید برای پیاده‌روی به بیرون بروید، انجام تمرینات کششی گزینه خوبی است. بدن ما برای حرکت ساخته شده و زندگی کم تحرکی که بسیاری از ما داریم نه طبیعی است و نه سالم.

به همین دلیل استراحت در حین کار و انجام ورزش بدنی مهم است.

برنامه غذایی تنظیم کنید.

خوردن غذای سالم هنگامی که از قبل تصمیم گرفته‌اید که چه بخورید، آسانتر از زمانی است که گرسنه هستید. تنظیم برنامه غذایی به شما کمک می‌کند تا بجای خرید مواد غذایی به صورت رندوم و فکر کردن به اینکه چه غذایی می‌توانید از آنها تهیه کنید، مواد غذایی را با برنامه خریداری کنید.

برنامه‌ریزی برای غذا شامل موارد زیر است:

 • مشخص کردن اینکه برای هر وعده غذایی چه می‌خواهید بخورید: صبحانه، ناهار، شام و میان وعده،
 • تهیه لیست خرید،
 • تهیه غذا (معمولاً از قبل).

البته، نمی‌توانید همه این کارها را در ۱۰ دقیقه انجام دهید، اما مطمئناً می‌توانید مرحله یک را انجام دهید.

بنویسید.

واقعیت این است که نوشتن ذهن شما را پاک می‌کند و افکارتان را مرتب نگه می‌دارد. به شما این امکان را می‌دهد تا هرچه در ذهنتان سنگینی می‌کند را تخلیه کنید، و استرستان را کاهش دهید.

نوشتن افکارتان باعث می‌شود که شما همان فردی باشید که به صحبت‌هایتان گوش می‌دهد.

هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، قبل از برداشتن گوشی موبایل خود، دفترچه یادداشتتان را بردارید و هر آنچه را که در ذهنتان می‌گذرد، بنویسید.

یک ویدئوی خوب در یوتیوب تماشا کنید.

مدت زمان ویدئوهای YouTube به طور متوسط حدود ۱۰ دقیقه است، تماشای ویدئو در YouTube را بین کارهای روزانه خود جای دهید و چیز جدیدی یاد بگیرید. ویدئویی را در مورد موضوعی که مورد علاقه شماست و می‌خواهید در مورد آن بیشتر بدانید، تماشا کنید. ویدئوهای زیادی در مورد بهره‌وری، روانشناسی، یادگیری زبان، انگیزه یا هر چیز دیگری که فکرش را بکنید وجود دارند. تقریباً برای هر چیزی که تصور کنید (از پختن ماکارانی گرفته تا حل یک مسئله پیچیده ریاضی) در YouTube، آموزش وجود دارد. یوتیوب لازم نیست فقط برای سرگرمی باشد. اگر از فیلترشکن استفاده نمی‌کنید، می‌توانید در آپارات هم موضوعات مورد علاقه خود را جستجو کنید.

۱۰ دقیقه برای موفقیت در پیشبرد کارهای تمام نشدنی خانه

کارهای خانه تمام نشدنی به نظر می‌رسند. چرخه بی پایانی از شستن و جمع کردن و تمیز کردن و آشپزی ووو. در خانه معمولا اوضاع خیلی سریع بهم ریخته می‌شود (به خصوص اگر بچه داشته باشید) و رسیدن به همه چیز می‌تواند یک روز کامل زمان ببرد.

با این حال، حتی ۱۰ دقیقه هم تفاوت ایجاد می‌کند. اگر در خانه هستید، در ادامه برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید را مطالعه کنید:

 •  ظرف‌ها را بشویید یا ماشین ظرفشویی را خالی کنید،
 •  یک اتاق را جاروبرقی بکشید،
 •  لباسشویی را روشن کنید،
 •  یک اتاق را مرتب کنید،
 • یک وعده غذایی سالم بپزید،
 • خرید کنید،
 • به گیاهان خود آب دهید.

نتیجه‌گیری

کارهای زیادی وجود دارد که فقط در ۱۰ دقیقه می‌توانید انجام دهید، چه در خانه باشید و چه در محل کار. از تمیز کردن گرفته تا برنامه‌ریزی و گسترش اطلاعات.

ایده‌های موجود در این پست، اگر هر روز تکرار شوند، می‌توانند موثر باشند.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.